choroby trawnika

Co w trawie piszczy, czyli choroby trawnika

Posted on Posted in Uncategorized

Choroby grzybowe trawnika to problem, z którym zmaga się każdy właściciel ogrodu. Jeżeli Was to jeszcze nie dopadło- macie szczęście, ale mimo tego warto wiedzieć, co w trawie piszczy i zabezpieczyć się przed ewentualnymi chorobami trawnika.

Dla naszego trawnika w ogrodzie przydomowym, najbardziej uciążliwe i trudne do zwalczania są choroby grzybowe. Niechętnie atakują one zadbany trawnik: jak każdy patogen, lubią dostać się do rośliny osłabionej. Zadbany, oznacza dobrze odżywiony i nawożony kilka razy w sezonie (można ograniczyć liczbę nawożeń stosując nawozy otoczkowane, długodziałające), kosząc trawnik 2 razy w tygodniu w trakcie trwania sezonu (1 raz w tygodniu to absolutne minimum, jeżeli chcecie mieć trawnik tak ładny, jak na broszurkach reklamujących wakacje w Londynie). Zadbany, to też odpowiednio nawadniany: nieprzelewany, podlewany w godzinach porannych, ewentualnie wieczornych, taki na którym ciągle nie zalega wilgoć.

  1. Absolutnie najczęstszą chorobą grzybową jest pleśń śniegowa, która bardzo często pojawia się na trawnikach po zimie. Dość łatwo można ją rozpoznać, ponieważ na źdźbłach trawy tworzy się biały lub różowy, puszysty nalot. Najgorsze w pleśni śniegowej atakującej trawnik jest to, że jeżeli pojawiła się na trawniku raz- zostanie już na nim na zawsze, co oznacza, że po każdej zimie być może przyjdzie nam się z nią zmagać, aby trawnik w ogródku znów stał się uroczy. Jest problematyczna, bo trawnik, po zimie, nie chce zacząć rosnąć, a nawozy wiosenne o dużej zawartości azotu, „dokarmiają” jeszcze chorobę grzybową, już i tak rozpanoszoną na trawniku. Z chorobą można walczyć odpowiednio nawożąc trawę.

  2. Nową chorobą, która w ostatnich latach zaczyna coraz powszechniej pojawiać się na polskich trawnikach, jest pałecznica zbóż i traw. Jej rozwojowi sprzyjają zimy, których w zasadzie nie ma, czyli ciepłe, wilgotne i bezśnieżne. Choroba objawia się żółtymi placami pojawiającymi się na trawniku, a jak odegnie się liść od łodygi, można zobaczyć pomarańczowe kuleczki- czyli zarodniki. Pałecznica bardzo dobrze czuje się na trawniku założonym na podłożu zwięzłym, o wysokim poziomie wód gruntowych. Zwalczać ją można jedynie środkami chemicznymi.

  3. Plamistość trawnika objawia się powstawaniem plam, zarówno na źdźbłach trawy, jak i na trawniku, które są szczególnie widoczne przy niskim koszeniu, źdźbła trawy skręcają się. Zwykle pojawia się podczas długiego i gorącego lata oraz przy zbyt niskich dawkach azotu stosowanych na trawnik. Zwalcza się przez wertykulację i stosowanie środków chemicznych, a także odpowiednie nawożenie.

  4. Zgorzel podstawy źdźbła jest chorobą pochodzącą z gleby, a więc może wystąpić nawet na zadbanym trawniku. Jej zarodki mogą przetrwać w glebie nawet kilka lat i ujawnić się po upływie dłuższego czasu. Trawa zamiera, gnije od korzenia, a w miejsce zgniłej trawy, pojawiają się puste dziury, zarastane przez chwasty. Choroba jest bardzo trudna do wyleczenia: działa na nią obniżenie pH trawy (rozwija się przy za wysokim pH), ewentualnie pomóc może stosowanie nawozów organicznych. Najlepiej jednak jej zapobiegać poprzez odpowiednie nawożenie, nawadnianie i utrzymywania odpowiedniego poziomu pH.

  5. Czarcie kręgi, to grzyby kapeluszowe kilkudziesięciu gatunków, które występują w trawnikach założonych na podłożu ze źle usuniętymi korzeniami roślin. Korzenie butwieją, tworząc znakomitą pożywkę dla grzybów. Zwalczanie grzybów prowadzi się poprzez utrzymywanie trawnika w wysokiej kulturze- to znaczy regularne wertykulacje i regularne koszenie i wygrabianie uschłej trawy, a także odpowiednio nawożąc trawnik.

  6. Antraktoza traw jest kolejną chorobą grzybową atakującą trawnik. Objawia się poprzez powstawanie na trawniku brązowych plam. Jak przyjrzy się źdźbłom trawy, to widać, że mają zgniłe korzenie, które nie trzymają trawy w podłożu. Antraktozę można zwalczyć dostosowaniem podlewania do potrzeb trawnika- sprawić, aby woda dostawała się głębiej, ale system nawadniający uruchamiać rzadziej, a także poprzez odpowiednie nawożenie trawnika.

  7. Rizoktonioza traw to choroba, z którą nie da się walczyć. Jeżeli zaatakuje- zniszczy cały trawnik. Charakteryzuje się powstawaniem pomarańczowych plam na trawniku. Najlepszym sposobem na rizoktoniozę traw jest profilaktyka, czyli regularne i dostosowane do potrzeb nawożenie trawnika. Choroba atakuje bowiem tylko słabe, źle odżywione i zaniedbane rośliny.

Podsumowując, najlepszym sposobem na choroby grzybowe na trawniku, jest zapobieganie im poprzez:

  • regularne koszenie,

  • regularne i wieloskładnikowe nawożenie,

  • prowadzenie wertykulacji,

  • podlewanie odpowiednio dostrojonym systemem nawadniającym.

Jeżeli będziemy stosowali się do powyższych wskazówek, nasz trawnik powinien zadbany, piękny i soczyście zielony, a dodatkowo- służyć nam przez lata. Warto też w kwestii odpowiedniego prowadzenia trawnika zwrócić się do specjalistów-ogrodników.