głóg zimą

Rośliny zdobiące ogród zimą

Posted on Posted in Uncategorized

Za oknem- długo wyczekiwany śnieg, który oszukał nas na Święta i na Sylwestra, ale wreszcie zjawił się w Nowym Roku! Dzisiaj pies wyciągnął mnie na spacer, a moim oczom, przyzwyczajonym do charakterystycznej w tym sezonie grudniowej wiosno-jesieni ukazał się nowy, piękny, zimowy krajobraz!

Piękne ogrody kojarzą się przede wszystkim z zielenią i kwiatami w okresie wiosennym i letnim. Jednak zimą, odpowiednio zaprojektowany ogród, może wciąż być ozdobny! Oprócz iglaków i roślin zimozielonych, będących główną ozdobą zimowego ogrodu, istnieje wiele innych roślin, które pomimo tego, że zrzucają liście, mają w okresie zimowym ozdobne pędy, kwiatostany lub owoce. Z moich obserwacji wynika, że w projektowanych ogrodach przydomowych najpopularniejsze są derenie białe w odmianach o kolorowych pędach, np. Cornus alba ‚Sibirica’ lub ‚Aurea’, często w projektowanych ogrodach zestawiane ze sobą na zasadzie kontrastu kolorystycznego, perukowiec podolski (Cotinus coggyria), o niezwykle pięknych kwiatostanach, przypominających choinkowe włosy anielskie, czy bardzo popularna w dużych ogrodach i parkach śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus).

Na dzisiejszym spacerze ujął mnie przypruszony śniegiem krzew, któremu zrobiłam zdjęcie: głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata), jedna z najbardziej pospolitych roślin w Polsce, nieraz wręcz traktowana jak chwast. Czerwone owoce utrzymują się na roślinie przez całą zimę. Czyż nie wyglądają pięknie? Kto chciałby, aby taki ozdobny zimą krzew znalazł się w jego ogrodzie przydomowym?